Biuro odpowiadające potrzebom firmy i pracowników

firma biuro

Przedsiębiorca planujący wynajem biura powinien wziąć pod uwagę kilka kwestii niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania jego biznesu.

Należy przede wszystkim pamiętać, że biuro jest miejsce, w którym pracownicy spędzają najczęściej osiem, a niekiedy nawet więcej godzin dziennie. Budynek i lokal biurowy powinien być tak dostosowany, by praca z biura była dla nich komfortowa. Liczne badania dowodzą bowiem, że im lepiej i wygodnie ludziom się pracuje, tym bardziej efektywnie wykonują swoje obowiązki. Budynek, w którym znajdują się lokale biurowe, powinien spełniać określone prawem wymogi i zaspokajać potrzeby firmy. Biuro powinno też zostać zaaranżowane zgodnie z ideą, która zakłada wygodę pracowników.

Kwestie prawne, na które należy zwrócić uwagę to przede wszystkim odpowiednia liczba toalet. Projektant, wykonując plan budynku, musi przewidzieć ile osób będzie mieściło się w jednym biurze i zaprojektować odpowiednią, zgodną z przepisami liczbę toalet.

Kolejną kwestią je oświetlenie stanowiska pracy. Bardzo ważne jest, by światło słoneczne dochodziło do każdego punktu pomieszczenia. Badania bowiem wykazały, że dzienne światło sprzyja koncentracji.

Akustyka jest następnym ważnym punktem w biurze. Pomieszczenia powinny zostać tak zaprojektowane, by nie rozchodził się w nich dźwięk, a wręcz przeciwnie – najlepiej jeśli będą go tłumiły. W dużych open sapce coraz częściej stawia się też pomieszczenia przypominające budki telefoniczne – są one dźwiękoszczelne, dzięki czemu pracownicy mogą odbywać rozmowy i nie przeszkadzać innym.

Klimatyzacja to kolejny punkt, który w nowoczesnym biurze powinien być już standardem. Ostatnimi czas w Polsce można zaobserwować coraz bardziej upalne lata, a podczas nieznośnego skwaru mózg gorzej pracuje. Upał wywołuje ospałość i trudności w koncentracji, toteż dla zapewnienia efektywności pracy klimatyzacja powinna być standardem w biurze.

Większość współczesnych firm opiera swoje funkcjonowanie i wiele zadań na dostępie do internetu. Bez niego nie można pracować, toteż ważne jest, aby w biurze było łącze szybkiego internetu. Nie tylko takie, które pozwala szybko przesyłać dane, ale także takie, które wytrzymuje duże obciążenia, jakie powoduje wielu pracowników jednocześnie korzystających z sieci. Dlatego w budynku powinno być podłączenie do internetu światłowodowego, szerokopasmowego.

Na nic zda się internet jeśli zabraknie prądu. Praca w biurze w dzisiejszych czasach to de facto praca z komputerem, a ten do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje energii elektrycznej. Dlatego szczególnie ważne jest zapewnienie niezawodnej instalacji elektrycznej w budynkach biurowych. Część firm decyduje się też na zasilanie awaryjne z generatora na wypadek przerw w dostawie prądu z elektrowni.

Kuchnia z punktu widzenia firmy nie jest niezbędnym pomieszczeniem, jednak dla pracowników miejsce, gdzie mogą podgrzać i zjeść posiłek jest bardzo ważne – toteż powinno mieć je każde biuro. Głody pracownik, to mniej efektywny pracownik, o czym nie można zapominać.

Biuro odpowiadające potrzebom firmy i pracowników
Przewiń do góry