Co warto wiedzieć na temat zakładania firmy w Hiszpanii?

Czasem, naturalnym krokiem w karierze zawodowej jest założenie firmy w Hiszpanii, czyli skorzystanie z możliwości samozatrudnienia podczas pracy poza granicami Polski. To, że decydujemy się na Hiszpanię zazwyczaj nie jest przypadkowe- zazwyczaj jest poparte już pewną wiedzą o tym kraju oraz doświadczeniem w pracy w Hiszpanii. Być może pewnym ułatwieniem będzie dla nas fakt, że sama procedura zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej jest w Hiszpanii zbliżona do tego, co znamy z Polski.

Niezależnie więc od tego, czy będziemy chcieli świadczyć sprzedaż przez internet czy też czy nasza firma będzie działała w jakiejś innej dziedzinie- musimy zgłosić się do ubezpieczenia społecznego oraz musimy dokonać zgłoszenia w tamtejszym urzędzie skarbowym. Jeśli chodzi o same podatki, system obowiązujący w Hiszpanii zakłada, że ich wysokość jest zależna od dochodów danego przedsiębiorcy. Za podstawową składkę podatku CIT uznaje się poziom 32,5%, gdzie dla najmniejszych przedsiębiorców wartość ta została zmniejszona do 25% w przypadku, kiedy ich dochód nie przekracza rocznie 120 202,41 euro. Kolejny próg procentowy to wartość 30% stawki opodatkowania.

 

Czy zakładanie jednoosobowej działalności trwa długo?

 

Ze względu na konieczność dopilnowania wszelkich kwestii formalnych, najlepiej założyć, że czas potrzebny na rejestrację działalności zawiera się w kilku tygodniach. Statystyki pokazują, że jest to 6-8 tygodni. Mając więc jakieś daleko idące plany, warto podjąć się tego tematu odpowiednio wcześniej. Rejestracji firmy możemy oczywiście dokonać samodzielnie, ale wiele przyszłych przedsiębiorców korzysta też z pomocy firm z zakresu księgowo- podatkowego oraz szeroko pojętego doradztwa biznesowego, które mogą dokonać takiej rejestracji w imieniu danej osoby. Tym samym można w ogóle nie zagłębiać się w jakiekolwiek kwestie formalne, a kiedy działalność już będzie funkcjonować, można tej samej firmie zlecić kwestie wykonywania kwartalnych oraz rocznych sprawozdań podatkowych.

Homepage

 

Co warto wiedzieć na temat zakładania firmy w Hiszpanii?
Przewiń do góry