Szkolenia- czy są pomocne dla przedsiębiorców?

W niektórych branżach wszystko bardzo szybko się zmienia. Dlatego też osoby prowadzące własną działalność nie tylko powinny na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę, ale nawet zdecydowanie muszą się dokształcać, aby konkurencja nie zostawiła ich w tyle. Przechodząc z pracy na etacie do pracy we własnej firmie można ulec złudzeniu, że teraz już nie będziemy musieli robić tego wszystkiego, do czego byliśmy zobligowani przez swojego szefa. Tymczasem, bardzo często w momencie, kiedy sami sobie jesteśmy szefami, czujemy potrzebę uczestniczenia nawet w tych wydarzeniach, za którymi nie przepadamy. Są one bowiem dla nas szansą na rozwój i są nam bardzo potrzebne. Widzimy w nich potencjał, a co za tym idzie nasza motywacja do tego, aby w nich uczestniczyć jest dużo większa. Jeśli więc zastanawiamy się, czy warto brać udział w szkoleniach to odpowiedź jest prosta- z całą pewnością tak! Istnieje przynajmniej kilka powodów, które uzasadniają regularne uczestnictwo w szkoleniach, konferencjach czy też wydarzeniach branżowych. Warto je wszystkie wziąć pod uwagę.

Poszerzanie wiedzy oraz zdobywanie nowych umiejętności

Bardzo często tym, co firma ma w sobie najbardziej wartościowego jest tzw. „know how”, czyli pewna wiedza, która umożliwia świadczenie określonych usług i która daje firmie przewagę konkurencyjną. Jak jednak łatwo jest to sobie wyobrazić, zdobycie takiej wiedzy nie jest takie proste i jest ona często dostępna tylko dla wybranych. Można ją zdobyć po latach doświadczeń pracy w różnych firmach, można do niej dojść metodą prób i błędów testując samodzielnie różne rozwiązania. Można też podbudować ją i oprzeć na branżowych, specjalistycznych szkoleniach, które pokazują jak teoria może łączyć się z praktyką. Podczas konferencji oraz szkoleń możemy też nauczyć się czegoś nowego i zdobyć cenne umiejętności, które ułatwią nam prowadzenie firmy. Coraz częściej poszukiwanymi i docenianymi są szkolenia wyposażające nas w różnego rodzaju umiejętności miękkie. Warto tutaj wyróżnić umiejętność zdobywania wiedzy, organizacji swojego czasu pracy czy umiejętności pracy w grupie. A więc nie tylko twarde fakty mogą okazać się wartościową wiedzą, ale i te wszystkie miękkie kompetencje, które przydają się w codziennym prowadzeniu firmy.

Poszerzanie swojej bazy kontaktów oraz znajomości

Musimy wziąć także pod uwagę, że na tego typu eventach pojawiają się osoby podobne do nas- specjaliści pracujący w firmach, a także osoby samozatrudnione. Nawiązywanie takich kontaktów jest więc bardzo cenne, gdyż nigdy nie wiemy, kiedy dana znajomość może się okazać dla nas przydatna. W taki sposób można zawierać porozumienia, można sobie też nawzajem delegować klientów, jeśli dwie firmy świadczą usługi, które są komplementarne i się uzupełniają. My sami możemy za jakiś czas poszukiwać jakieś usługi, której wykonanie najlepiej zlecić osobie, do której będziemy mieć zaufanie. Na pewno bardzo przydatna jest też łączność ze światem akademickim, gdzie często pojawiają się innowacyjne rozwiązania i pomysły na liczne usprawnienia.

Szkolenia- czy są pomocne dla przedsiębiorców?
Przewiń do góry