Jak kontrolować sprawy finansowe firmy?

finanse

Zarządzanie finansami w każdej firmie jest czymś szalenie istotnym, co tak naprawdę warunkuje funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Kluczową kwestią jest stałe trzymanie ręki na pulsie tak, aby finanse w firmie zawsze móc mieć pod pełną kontrolą. Jest to ważne z punktu widzenia rentowności firmy, ale też dobre rozeznanie w finansach pozwala na podejmowanie ważnych, rozsądnych i racjonalnych decyzji odnośnie przyszłości firmy. Jeśli nie do końca wiemy, na czym stoimy, może być nam naprawdę trudno podjąć dobrą decyzję, która będzie miała wpływ na funkcjonowanie firmy w przyszłości. Zawsze warto też się opierać na pieniądzach, które już posiadamy, bez uwzględnienia zobowiązań, które mają do nas dotrzeć dopiero w przyszłości, nawet jeśli są to pieniądze, które się nam należą. Ciężko bowiem powiedzieć, kiedy otrzymamy pieniądze od ewentualnych dłużników.

Koszty oraz zobowiązania, które zawsze warto uwzględniać

Są to koszty stałe, których fakt istnienia raczej dla nikogo nie powinien być zaskakujący. Bo trudno być zaskoczonym rachunkiem za wynajem biura czy za użytkowany przez nas telefon firmowy. Takie koszty stałe łatwo jest kontrolować, ale też w żadnym wypadku nie można o nich zapominać. Zazwyczaj też dużym uproszeniem jest to, że wiele z takich kosztów zawsze oznacza jedne i te same kwoty do wpłacenia, mamy więc do czynienia z bardzo dużą przewidywalnością. Koszty te nie wiążą się z żadną niepewnością.

Trzeba też kontrolować wpływy od klientów

Po pierwsze dotyczy to wszystkich kwot przychodzących, ale też i zobowiązań oraz wierzytelności. Zawsze może się trafić klient, który pominie jakąś fakturę od nas do opłacenia, będzie się spóźniał z zapłatą lub po prostu będzie nas ignorował licząc, że tego nie zauważymy. Dlatego też trzeba mieć pełną kontrolę nad wszelkimi zobowiązaniami, gdyż to bardzo mocno oddziałuje na rentowność firmy. W ostateczności zawsze możemy też podjąć się współpracy z firmą windykacyjną, która będzie w naszym imieniu ściągać należności. Zobacz jak obliczyć rentowność firmy.

Nasze własne zobowiązania

Takie kwoty również trzeba wziąć pod uwagę, jednakże to, co odróżnia zobowiązania od kosztów stałych to ich nieregularność i fakt, że mogą to być bardzo zróżnicowane kwoty. Zanim więc ustalimy dane zobowiązanie, trzeba zawsze zastanowić się nad tym, czy w obecnej kondycji firmy będziemy w stanie sprostać mu finansowo. Dodatkowo, niektóre zobowiązania są zupełnie nieprzewidywalne, ale i tak czy inaczej będą dla firmy konieczne do opłacenia. Aby pokryć takie kwoty trzeba posiadać pewną rezerwę finansową, którą koniecznie trzeba uwzględnić w podliczaniu swoich finansów. Tak naprawdę stanowi to niejako istotę racjonalnego planowania wydatków. O ile dość łatwo jest przewidzieć konieczność spłaty kredytu czy leasingu, prowadząc firmę zawsze możemy mieć do czynienia z jakimiś nieprzewidzianymi sytuacjami. Może to być nagła usterka w naszym parku maszynowym, problem z realizacją zamówień albo też nagłe i niespodziewane podwyżki cen komponentów wykorzystywanych do produkcji. Sytuacje losowe często mogą postawić nas pod ścianą, a nawet sprawić, że będziemy martwić się o dalszą przyszłość naszej firmy. Jeśli jednak będziemy mieć pewne środki zaradcze właśnie na wypadek wystąpienia takiej sytuacji- na pewno będzie nam znacznie łatwiej poradzić sobie z taką sytuacją. Stanowi to więc podstawę rozsądnego gospodarowania finansami w każdej firmie.

 

Jak kontrolować sprawy finansowe firmy?
Przewiń do góry