Inwestowanie- w jaki sposób można pomnażać swoje oszczędności?

Jeśli tylko lubimy zawsze mieć na swoim koncie jakieś dodatkowe pieniądze- zawsze możemy też spróbować rozsądnie je inwestować. Pamiętajmy bowiem o tym, że pieniądze, które w gotówce leżą w naszym mieszkaniu w kopercie czy też w jakiejś skrytce- na siebie nie pracują. Tymczasem, dobra inwestycja pozwala na ich pomnażanie bez większego wysiłku. Zanim jednak zdecydujemy, co można zrobić z odłożonymi funduszami, powinniśmy dobrze zorientować się w temacie, co do dostępnych możliwości. Będziemy mieć do wyboru co najmniej kilka możliwości, a wszystkie te sposoby na inwestycję pieniędzy są godne uwagi.

– Korzystanie z rozmaitych produktów bankowych- mowa tutaj o produktach, które są dedykowane do tego, aby z ich wykorzystaniem móc oszczędzać. Pierwszym produktem jest konto oszczędnościowe, musimy jednak być przygotowani, że nawet w przypadku bardzo korzystnych ofert promocyjnych, oprocentowanie na takim koncie wynosi od 2% do 4% w skali całego roku. Bardzo często konto oszczędnościowe nie stanowi samodzielnego produktu w ramach oferty banku, a jest produktem dodatkowym do konta osobistego, które również będziemy musieli założyć. Alternatywnym produktem jest lokata oszczędnościowa. W przypadku lokaty, oprocentowanie również będzie wynosiło maksymalnie kilka procent w skali roku, jednakże w przypadku lokat możemy mieć znacznie bardziej ograniczony dostęp do naszych środków pieniężnych i dosłownie mogą one ulec zamrożeniu. Najkrótsze możliwe lokaty zakładane są na miesiąc czasu, a najdłuższe na okres kilku lat. Stosunkowo największy zysk można osiągnąć decydując się na lokowanie pieniędzy przynajmniej na kilka- kilkanaście miesięcy.

– Inwestowanie w złoto- to coraz popularniejszy sposób lokowania oszczędności. Mając na myśli złoto oczywiście nie chodzi o zakup złotej biżuterii czy też przedmiotów wykonanych ze złota. Do tego, aby inwestować przeznaczone jest złoto inwestycyjne, które sprzedawane jest na przykład przez mennicę w postaci sztabek inwestycyjnych oraz monet bulionowych. Obok złota można też lokować swoje środki w srebro inwestycyjne. Kruszce szlachetne stanowią dobre zabezpieczenie na przyszłość, gdyż od zawsze, praktycznie od zarania dziejów miały ogromną wartość. Jednakże, jeśli chcielibyśmy sprzedać zakupione złoto z zyskiem, trzeba na bieżąco śledzić ceny tego kruszcu, a także dodatkowo interesować się sytuacją makroekonomiczną na świecie, a także kursem dolara, w której to walucie złoto jest rozliczane. Bardzo istotne jest to, skąd pozyskujemy złoto inwestycyjne, gdyż, aby jego wartość rzeczywista zgadzała się z tą deklarowaną, trzeba wybierać zaufanych sprzedawców. Dlatego też, o ile zakupy w mennicy są raczej bezpieczne, o tyle zakupy od przypadkowych sprzedawców na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych mogą budzić już w nas pewien niepokój. Inwestowanie staje się coraz popularniejszym sposobem przechowywania nawet dużych, życiowych oszczędności. Nie podlega inflacji i jest zawsze czymś bardzo wartościowym. Przeczytaj również artykuł: Inwestowanie w złoto – Wady i zalety.

 

Inwestowanie- w jaki sposób można pomnażać swoje oszczędności?
Przewiń do góry