Tworzenie umów- czy warto podejmować się tego zadania samodzielnie?

zawieranie umowy

Startując z własną firmą faktycznie może się okazać, że zaistnieje konieczność stworzenia wielu dokumentów, które będą podstawą świadczenia usług przez przedsiębiorstwo. W końcu, zawieranie umów ma służyć zabezpieczaniu interesów zarówno jednej, jak i drugiej strony, a co istotne- stworzona umowa ma ewentualnie rozwiewać wszelkie wątpliwości podczas realizowania tego, czego dotyczy. Zazwyczaj, nie myśli się o takich dokumentach w momencie, kiedy realizacja zleceń przebiega bez problemów. Kiedy jednak pojawiają się kwestie sporne i roszczenia- każdy paragraf takiej umowy zaczyna nabierać ogromnego znaczenia. Umowa może być też kartą przetargową w sądzie, jeśli sprawa trafi na wokandę.

Tworzenie dokumentów służących firmie na co dzień

W przypadku bardzo wielu usług można wypracować sobie pewien schemat postępowania z nowymi klientami i całą procedurę świadczenia im usług. Szalenie istotne jest, aby opracować procedurę korzystną dla siebie, ale też zgodną z obowiązującym prawem, chroniącą prawa konsumenckie. W takim przypadku, aby prowadzenie firmy było łatwiejsze, warto w myśl tych zasad już na starcie stworzyć wzory i szablony dokumentów, które będą w praktyce wykorzystywane podczas realizacji usług. Kiedy jakiś klient będzie zainteresowany usługą- można podesłać mu do wglądu regulamin czy też wzór umowy, gdzie wszystko zostanie dokładnie sprecyzowane. Tym samym klient może zastanowić się, czy taka usługa mu odpowiada. Ze względu na fakt, że takie dokumenty stanowią tak naprawdę podstawę działalności firmy i mogą niezmiennie być wykorzystywane nawet przez wiele lat, dobrze, aby zostały zredagowane oraz sprawdzone przez osoby biegłe w przepisach prawa. W tym celu można nawiązać współpracę z kancelarią, która zajmuje się obsługą prawną firm- może to być kancelaria Smr-law.

W niektórych branżach negocjowanie umów to standard

Takie dokumenty jak umowy czy regulaminy tworzone są po to, aby dany biznes mógł być maksymalnie chroniony w ramach obowiązującego prawa. Nie we wszystkich branżach da się jednak operować jednym i tym samym szablonem przy okazji wszystkich zleceń. Są takie branże, gdzie standardem jest każdorazowe negocjowanie warunków umowy. W takim przypadku konieczna jest stała pomoc prawnika, który będzie na bieżąco sugerował i negocjował zapisy korzystne dla firmy tak, aby powstała umowa była satysfakcjonująca dla danej strony. Dzięki wsparciu prawnika można naprawdę wiele zyskać, gdyż wynegocjowane warunki mogą być znacznie korzystniejsze niż w sytuacji, kiedy tego wsparcia prawniczego w ogóle byśmy nie mieli.

Tworzenie umów- czy warto podejmować się tego zadania samodzielnie?
Przewiń do góry