Na co warto zwrócić uwagę ubezpieczając firmę?

dwóch mężczyzn rozmawiających ze sobą

Wykupienie ubezpieczenia swojego biznesu może sprawić, że będziemy mogli spać spokojnie. Jednakże, biorąc pod uwagę rozmaite oferty ubezpieczycieli, może się okazać, że ubezpieczenie firmy wcale może nie być taką prostą sprawą i zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę, trzeba dobrze zorientować się w temacie. Pierwszą i niejako najbardziej kluczową sprawą jest to, co tak naprawdę można ubezpieczyć w ramach prowadzonej działalności. I tutaj dostępne oferty mogą mocno się między sobą różnić, dlatego tak istotne jest, aby wybrać wariant najbardziej dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb. Im lepiej poznamy oferowane polisy tym łatwiej będzie nam dokonać rozsądnego wyboru.

Zwróćmy uwagę na to przed czym w praktyce chroni nas taka polisa

W pierwszej kolejności może to być ubezpieczenie nieruchomości, w której prowadzona jest działalność. Może to być budynek albo hala produkcyjna- w każdym takim miejscu może dojść do zalania, pożaru czy też do katastrofalnych skutków huraganu. A jeśli już mówimy o nieruchomości, kolejnym krokiem jest ubezpieczenie tego, co znajduje się w jej wnętrzu. Mowa tutaj o wyposażeniu, parku maszynowym, pojazdach, a nawet przechowywanych zapasach. Jeszcze innym rodzajem zabezpieczenia jest ubezpieczenie nieruchomości na wypadek kradzieży oraz rabunku. Polisy dla firm bardzo często są oferowane w pakietach zbiorczych, gdzie jedno ubezpieczenie obejmuje kilka różnych zdarzeń losowych oraz kilka różnych aspektów funkcjonowania firmy. Zawsze jednak trzeba świadomie podejść do analizy takiej oferty, aby wiedzieć, za to tak naprawdę płacimy.

Specjalne zabezpieczenie majątku firmy

Takie formy ubezpieczenia coraz częściej pojawiają się na rynku, ale są czymś znacznie bardziej specjalistycznym. W takiej polisie na przykład może chodzić o to, aby zabezpieczyć się na wypadek zepsucia się maszyn lub niewypłacalności klienta lub też strat spowodowanych zmianami w branży, w której dane przedsiębiorstwo funkcjonuje. Ubezpieczyć można nawet spłatę kredytu bankowego.

Co wpływa na cenę polisy?

W największym stopniu jest to oczywiście zakres ubezpieczenia, a także kwota wpłacanych składek. Istotna jest też branża, w której firma działa, a także indywidualna ocena prawdopodobieństwa wystąpienia szkody. Z tego wynika, że naprawdę nie warto dać się skusić najniższą dostępną stawką za ubezpieczenie, gdyż w przypadku takich produktów bardzo często będziemy mieć do czynienia ze słabym zakresem ochrony, co w rezultacie sprawia, że wykupywanie polisy w ogóle mija się z celem. W pewien sposób trzeba więc znaleźć złoty środek, który stanowi równowagę pomiędzy solidnym poziomem ochrony oraz rozsądnymi, możliwymi do udźwignięcia składkami, które trzeba będzie płacić regularnie. Zanim podpiszemy jakąkolwiek umowę- porównajmy oferty czołowych ubezpieczycieli także pod kątem ich dopasowania do naszych potrzeb i preferencji oraz do specyfiki prowadzonego przez nas biznesu. Z niektórych aspektów ochrony na pewno będzie można zrezygnować tym samym skupiając się na czymś dla nas istotniejszym.

Na co warto zwrócić uwagę ubezpieczając firmę?
Przewiń do góry