W jaki sposób założyć firmę w Hiszpanii?

 W jaki sposób założyć firmę w Hiszpanii?

 

Chęć założenia firmy w Hiszpanii bardzo często dotyczy osób, które po prostu chcą rozszerzyć swoją działalność na inny kraj, a Hiszpania jest do tego celu świetnym miejscem. To także możliwość życia i pracowania w tym pięknym kraju będąc „na swoim”, a do tego celu najchętniej wybierane są okolice Walencji, Andaluzji, Katalonii oraz Madrytu. Warto jednak mieć świadomość tego, że przepisy związane z rejestracją działalności gospodarczej poza granicami Polski mogą być całkiem inne i koniecznie trzeba się z nimi zapoznać. Zawsze warto też rozważyć skorzystanie z profesjonalnego doradztwa biznesowego.

Działalność jednoosobowa- na czym polega?

Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców jest fakt, że osoby zakładające chociażby taką działalność jak gabinet kosmetyczny w Hiszpanii, mogą liczyć na spore wsparcie ze strony państwa. Firma w Hiszpanii- szczególnie ta mniejsza lub też średniej wielkości- może korzystać z licznych ulg podatkowych, a także z niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Udogodnienia te mają zachęcać do bycia przedsiębiorczym i do pracy na własny rachunek.

Najprostszą formą prowadzenia działalności w Hiszpanii jest zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej. Przedsiębiorca prowadzący w ten sposób firmę musi rozliczać podatek VAT, a także musi rozliczać się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Skala podatku dochodowego w Hiszpanii ma charakter progresywny. Samozatrudnienie daje możliwość prowadzenia dowolnej działalności na terenie kraju.

Spółka- sensowna alternatywa dla działalności jednoosobowej

 

Alternatywą dla jednoosobowej działalności gospodarczej jest firma w Hiszpanii zarejestrowana jako spółka. Wśród dostępnych, przewidzianych przez prawo wariantów spółki można znaleźć spółkę jawną, komandytową, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w wariancie „Nowa firma”, spółkę akcyjną oraz podmiot będący oddziałem firmy.

W praktyce, najczęściej rejestrowaną spółką jest wariant spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jej księgowość w Hiszpanii może być prowadzona przez dowolne, wybrane przez nas biuro rachunkowe. Firmy, które prowadzą księgowość w Hiszpanii mogą też pomóc przy całym procesie rejestracji podmiotu, co mimo wszystko nie powinno być jednak aż tak skomplikowane. Obywatele Unii Europejskiej nie muszą ubiegać się o kartę pobytu, aby móc zarejestrować swój pobyt, konieczne jest jednak wyrobienie numeru cudzoziemca. Konieczna jest więc rejestracja w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców.

Podstawowe różnice pomiędzy działalnością jednoosobową oraz spółką

 

Te dwie działalności nie są ze sobą tożsame, chociaż spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona przez jedną osobę. Najistotniejszą różnicą są koszty, jakie mogą pojawić się przy rejestracji. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, rejestracja podmiotu jest darmowa. W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością– konieczna jest wpłata kapitału początkowego. Kapitał minimalny wynosi 3000 Euro.

W jaki sposób założyć firmę w Hiszpanii?
Przewiń do góry